Panasonic Electronic Components ERA-2AEB3920X
ERA-2AEB3920X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2AEB3920X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2AEB3920X.pdf
Availability of ERA-2AEB3920X
QUANTITY
ERA-2AEB3920X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2AEB3920X
Internal Part NumberEIS-ERA-2AEB3920X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2AEB3920X
Related LinksERA-2A, ERA-2AEB3920X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2AEB3920X Details Description
Related parts for ERA-2AEB3920X
IC FPGA 138 I/O 160PQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0505 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
25POS F D-SUB 4-40S datasheet.pdf