Panasonic Electronic Components ERA-2AEB9530X
ERA-2AEB9530X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2AEB9530X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2AEB9530X.pdf
Availability of ERA-2AEB9530X
QUANTITY
ERA-2AEB9530X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2AEB9530X
Internal Part NumberEIS-ERA-2AEB9530X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2AEB9530X
Related LinksERA-2A, ERA-2AEB9530X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2AEB9530X Details Description
Related parts for ERA-2AEB9530X
RES 620K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MICROCONTROLLER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
SMA MALE PNL MNT.2 HOLE FLANGE datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IPD M30 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC DRAM 576MBIT 933MHZ 168BGA datasheet.pdf
KIT WITH FLUKE-62MAX+/323/1AC datasheet.pdf
IC REG LDO 0.5V/ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf