Panasonic Electronic Components ERA-2AED104X
ERA-2AED104X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2AED104X
Brief Description
RES SMD 100K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2AED104X.pdf
Availability of ERA-2AED104X
QUANTITY
ERA-2AED104X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2AED104X
Internal Part NumberEIS-ERA-2AED104X
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2AED104X
Related LinksERA-2A, ERA-2AED104X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2AED104X Details Description
Related parts for ERA-2AED104X
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 940V 70KA DISC 60MM datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 836MHZ 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 12.3VC SOT23 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC R6 datasheet.pdf
SCREWLOCK FEMALE 4-40 datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf