Panasonic Electronic Components ERA-2AED104X
ERA-2AED104X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2AED104X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2AED104X.pdf
Availability of ERA-2AED104X
QUANTITY
ERA-2AED104X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2AED104X
Internal Part NumberEIS-ERA-2AED104X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2AED104X
Related LinksERA-2A, ERA-2AED104X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2AED104X Details Description
Related parts for ERA-2AED104X
CONN JACKSCREW LONG-LONG FEMALE datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 268VC SMC datasheet.pdf
SWITCH LEVER ARM W/NYLON ROLLER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PLL 64QFN datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A datasheet.pdf