Panasonic Electronic Components ERA-2AED473X
ERA-2AED473X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2AED473X
Brief Description
RES SMD 47K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2AED473X.pdf
Availability of ERA-2AED473X
QUANTITY
ERA-2AED473X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2AED473X
Internal Part NumberEIS-ERA-2AED473X
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2AED473X
Related LinksERA-2A, ERA-2AED473X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2AED473X Details Description
Related parts for ERA-2AED473X
CONN RCPT HOUSING 10POS CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS FH VERT PCB datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 10POS GOLD datasheet.pdf