Panasonic Electronic Components ERA-2APB5490X
ERA-2APB5490X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2APB5490X
Brief Description
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2APB5490X.pdf
Availability of ERA-2APB5490X
QUANTITY
ERA-2APB5490X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2APB5490X
Internal Part NumberEIS-ERA-2APB5490X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2APB5490X
Related LinksERA-2A, ERA-2APB5490X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2APB5490X Details Description
Related parts for ERA-2APB5490X
REGULATR 20A BSTR FOR PT7712 SMD datasheet.pdf
IC BIN RATE MULTIPLIER 16-TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1.82 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf