Amphenol Aerospace Operations MS3476W20-24SY
MS3476W20-24SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W20-24SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3476W20-24SY.pdf
Availability of MS3476W20-24SY
QUANTITY
MS3476W20-24SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W20-24SY
Internal Part NumberEIS-MS3476W20-24SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W20-24SY
Related LinksMS3476W, MS3476W20-24SY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476W20-24SY Details Description
Related parts for MS3476W20-24SY
FILTER POWER LINE RFI .250 20A datasheet.pdf
IC DIG POT DUAL 256 100K 14TSSOP datasheet.pdf
SHIPPER ESD SMALL PROTEKTIVE PAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO214AB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 8POS datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf