Panasonic Electronic Components ERA-2ARB242X
ERA-2ARB242X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARB242X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARB242X.pdf
Availability of ERA-2ARB242X
QUANTITY
ERA-2ARB242X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARB242X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARB242X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARB242X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARB242X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARB242X Details Description
Related parts for ERA-2ARB242X
LED 4HI X 3W 3MM LO CUR YEL PCMT datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR DUAL 16SOEIAJ datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 29POS TIN datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 21 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/2"-6" BLACK datasheet.pdf
D4SL-N3QDA-DN datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 230MA 1.2 OHM datasheet.pdf