Panasonic Electronic Components ERA-2ARB243X
ERA-2ARB243X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARB243X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARB243X.pdf
Availability of ERA-2ARB243X
QUANTITY
ERA-2ARB243X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARB243X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARB243X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARB243X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARB243X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARB243X Details Description
Related parts for ERA-2ARB243X
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 30W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V datasheet.pdf
OSC XO 1.163MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
MODULE DDR SDRAM 512MB 200SODIMM datasheet.pdf
RES 453 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 310MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 2M datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 14 14S datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 100A TO220-3 datasheet.pdf