Panasonic Electronic Components ERA-2ARB391X
ERA-2ARB391X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARB391X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARB391X.pdf
Availability of ERA-2ARB391X
QUANTITY
ERA-2ARB391X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARB391X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARB391X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARB391X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARB391X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARB391X Details Description
Related parts for ERA-2ARB391X
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT 1200V 700A 3900W D4 datasheet.pdf
IC SYSTEM GAMMA REF 28-TQFN datasheet.pdf
THYRISTOR 400V 50MA TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 2.18K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 20pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf