Panasonic Electronic Components ERA-2ARB5900X
ERA-2ARB5900X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARB5900X
Brief Description
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARB5900X.pdf
Availability of ERA-2ARB5900X
QUANTITY
ERA-2ARB5900X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARB5900X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARB5900X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARB5900X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARB5900X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARB5900X Details Description
Related parts for ERA-2ARB5900X
RES SMD 2.43KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 38-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 16-POS SIDE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
ACCY MIRROR MNT 3/4 A195 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 500MA 1.15 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 51MA 65 OHM TH datasheet.pdf
5.00MM EUR DR HDR VERT CE BLK 26 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf