Panasonic Electronic Components ERA-2ARB5901X
ERA-2ARB5901X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARB5901X
Brief Description
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARB5901X.pdf
Availability of ERA-2ARB5901X
QUANTITY
ERA-2ARB5901X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARB5901X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARB5901X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARB5901X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARB5901X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARB5901X Details Description
Related parts for ERA-2ARB5901X
CAP FILM 1800PF 10% 200VDC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 16MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 225DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 49A D2PAK datasheet.pdf
RES 220 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 13SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf