Panasonic Electronic Components ERA-2ARC1152X
ERA-2ARC1152X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARC1152X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.5K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARC1152X.pdf
Availability of ERA-2ARC1152X
QUANTITY
ERA-2ARC1152X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARC1152X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARC1152X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARC1152X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARC1152X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARC1152X Details Description
Related parts for ERA-2ARC1152X
RES 13K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
CONN RCPT FH 140POS 050 VERT datasheet.pdf
IC PSOC SYSTEM 24MHZ 28SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 12.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONNECTOR 48POS STRT TERM DIN datasheet.pdf
OSC MEMS 38.88MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf