Panasonic Electronic Components ERA-2ARC1651X
ERA-2ARC1651X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARC1651X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.65K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARC1651X.pdf
Availability of ERA-2ARC1651X
QUANTITY
ERA-2ARC1651X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARC1651X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARC1651X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARC1651X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARC1651X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARC1651X Details Description
Related parts for ERA-2ARC1651X
FILTER POWER LINE EMI FAST 10A datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
BOARD EVAL AD1940 MINI SIGMADSP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
DIODE GP 2KV 330A DO205AB datasheet.pdf
LED BLUE 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
TB SOCKET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5.5A TO-220FI datasheet.pdf