Sullins Connector Solutions GBB60DHLR
GBB60DHLR picture photo
Mfg. Part Number
GBB60DHLR
Brief Description
CONN EDGECARD 120PS .050 DIP SLD
Datasheet Download
GBB60DHLR.pdf
Availability of GBB60DHLR
QUANTITY
GBB60DHLR Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB60DHLR
Internal Part NumberEIS-GBB60DHLR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB60DHLR
Related LinksGBB6, GBB60DHLR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB60DHLR Details Description
Related parts for GBB60DHLR
CONN HEADER 46POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
BIT HOLDER HEX SOCKET 1/4" 5.91" datasheet.pdf
IC MPU Z180 10MHZ 80QFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 40A TO-220F datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 39POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 1.27MM DUAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 10A TO-247-3 datasheet.pdf