Panasonic Electronic Components ERA-2ARC1781X
ERA-2ARC1781X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARC1781X
Brief Description
RES SMD 1.78K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARC1781X.pdf
Availability of ERA-2ARC1781X
QUANTITY
ERA-2ARC1781X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARC1781X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARC1781X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARC1781X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARC1781X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARC1781X Details Description
Related parts for ERA-2ARC1781X
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 14SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET 3POS SIP .100 R/ANG datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 20POS .156 R/A AU datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC 1.5KA datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf