Panasonic Electronic Components ERA-2ARC203X
ERA-2ARC203X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARC203X
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARC203X.pdf
Availability of ERA-2ARC203X
QUANTITY
ERA-2ARC203X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARC203X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARC203X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARC203X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARC203X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARC203X Details Description
Related parts for ERA-2ARC203X
MOD PWR ENTRY 1POLE QC 2.5MM PNL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2 X 11UH 2.5A datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf