Panasonic Electronic Components ERA-2ARC2551X
ERA-2ARC2551X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARC2551X
Brief Description
RES SMD 2.55K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARC2551X.pdf
Availability of ERA-2ARC2551X
QUANTITY
ERA-2ARC2551X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARC2551X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARC2551X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARC2551X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARC2551X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARC2551X Details Description
Related parts for ERA-2ARC2551X
OSC 3.3V PROG CMOS TRI ST 50PPM datasheet.pdf
CONN HEADR VERT 11POS 30GOLD PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 0.6A 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERMINL LUG CRIMP BLOCK INSULATD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SC73 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf