Panasonic Electronic Components ERA-2ARC2871X
ERA-2ARC2871X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARC2871X
Brief Description
RES SMD 2.87K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARC2871X.pdf
Availability of ERA-2ARC2871X
QUANTITY
ERA-2ARC2871X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARC2871X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARC2871X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARC2871X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARC2871X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARC2871X Details Description
Related parts for ERA-2ARC2871X
DIODE SCHOTTKY 40V 400MA SOD323 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1.35K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 610MA 520 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN NUMERIC 0.36" datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.01K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18 OHM 0804 datasheet.pdf