Panasonic Electronic Components ERA-2ARC4991X
ERA-2ARC4991X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARC4991X
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARC4991X.pdf
Availability of ERA-2ARC4991X
QUANTITY
ERA-2ARC4991X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARC4991X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARC4991X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARC4991X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARC4991X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARC4991X Details Description
Related parts for ERA-2ARC4991X
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CONTROLLER 28TQFN datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR PCB datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf