Panasonic Electronic Components ERA-2ARC5231X
ERA-2ARC5231X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARC5231X
Brief Description
RES SMD 5.23K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARC5231X.pdf
Availability of ERA-2ARC5231X
QUANTITY
ERA-2ARC5231X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARC5231X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARC5231X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARC5231X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARC5231X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARC5231X Details Description
Related parts for ERA-2ARC5231X
CONN HEADER .100 DUAL R/A 28POS datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SCREW LOCK SET 4-40 TYPE 3 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CIR 3C 3#12 FR PIN PLUG datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC HALL SENSOR DGTL 3SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf