Panasonic Electronic Components ERA-2ARC6811X
ERA-2ARC6811X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARC6811X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARC6811X.pdf
Availability of ERA-2ARC6811X
QUANTITY
ERA-2ARC6811X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARC6811X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARC6811X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARC6811X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARC6811X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARC6811X Details Description
Related parts for ERA-2ARC6811X
IC Z8 GP MCU 4K OTP 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RESISTOR 220 OHM 200W 5% WW datasheet.pdf
RES 5.97K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf