Panasonic Electronic Components ERA-3AEB2373V
ERA-3AEB2373V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3AEB2373V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3AEB2373V.pdf
Availability of ERA-3AEB2373V
QUANTITY
ERA-3AEB2373V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3AEB2373V
Internal Part NumberEIS-ERA-3AEB2373V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-3A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3AEB2373V
Related LinksERA-3A, ERA-3AEB2373V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3AEB2373V Details Description
Related parts for ERA-3AEB2373V
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES 348K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100" GOLD datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 25MM datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf