Panasonic Electronic Components ERA-3AEB3010V
ERA-3AEB3010V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3AEB3010V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3AEB3010V.pdf
Availability of ERA-3AEB3010V
QUANTITY
ERA-3AEB3010V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3AEB3010V
Internal Part NumberEIS-ERA-3AEB3010V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-3A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3AEB3010V
Related LinksERA-3A, ERA-3AEB3010V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3AEB3010V Details Description
Related parts for ERA-3AEB3010V
IC MUX/DEMUX QUAD 2X1 24LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
INPUT MODULE 4 ANALOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.005 OHM 2W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 1W 2516 WIDE datasheet.pdf
SPT-SMD 1 5/ 7-V-5 0 R88 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf