Panasonic Electronic Components ERA-3ARB162V
ERA-3ARB162V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3ARB162V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3ARB162V.pdf
Availability of ERA-3ARB162V
QUANTITY
ERA-3ARB162V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3ARB162V
Internal Part NumberEIS-ERA-3ARB162V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-3A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3ARB162V
Related LinksERA-3A, ERA-3ARB162V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3ARB162V Details Description
Related parts for ERA-3ARB162V
CONN HEADER VERT .100 22POS 15AU datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CON PWR JCK 1.65X5.15MM KNKD PIN datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C GREEN SMD datasheet.pdf
PROCESS METER 0-20MA/10VDC LED datasheet.pdf
2.0 I/O SHELL BODY datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FS06X-1N datasheet.pdf
M3 COAX DIFFUSE REFLECTIVE R2 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf