Panasonic Electronic Components ERA-3ARW183V
ERA-3ARW183V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3ARW183V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18K OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3ARW183V.pdf
Availability of ERA-3ARW183V
QUANTITY
ERA-3ARW183V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3ARW183V
Internal Part NumberEIS-ERA-3ARW183V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-3A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3ARW183V
Related LinksERA-3A, ERA-3ARW183V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3ARW183V Details Description
Related parts for ERA-3ARW183V
RES ARRAY 4 RES 68K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC OCT D TRANS LATCH 3ST 20QSOP datasheet.pdf
CAP MICA 27PF 5% 1KV 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf