Panasonic Electronic Components ERA-3ARW183V
ERA-3ARW183V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3ARW183V
Brief Description
RES SMD 18K OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3ARW183V.pdf
Availability of ERA-3ARW183V
QUANTITY
ERA-3ARW183V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3ARW183V
Internal Part NumberEIS-ERA-3ARW183V
Hot New Technologies
Standard Package1
SeriesERA-3A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3ARW183V
Related LinksERA-3A, ERA-3ARW183V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3ARW183V Details Description
Related parts for ERA-3ARW183V
CONN HEADER 9POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COL 8DIP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-UMAX datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 1611 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
ANT OMNIDIRECT 5.15DBI 36" RPTNC datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 3.4A 131 MOHM TH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf