Panasonic Electronic Components ERA-3YEB562V
ERA-3YEB562V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3YEB562V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3YEB562V.pdf
Availability of ERA-3YEB562V
QUANTITY
ERA-3YEB562V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3YEB562V
Internal Part NumberEIS-ERA-3YEB562V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
PCN OtherERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-3Y
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3YEB562V
Related LinksERA-3Y, ERA-3YEB562V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3YEB562V Details Description
Related parts for ERA-3YEB562V
TERM BLOCK PLUG 19POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC PCI HOT PLUG CTLR DUAL 48TQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 36POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP SILICON 27PF 5% 10V 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 3W DO204AL datasheet.pdf