Panasonic Electronic Components ERA-6AEB1241V
ERA-6AEB1241V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB1241V
Brief Description
RES SMD 1.24K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB1241V.pdf
Availability of ERA-6AEB1241V
QUANTITY
ERA-6AEB1241V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB1241V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB1241V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB1241V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB1241V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB1241V Details Description
Related parts for ERA-6AEB1241V
RES SMD 309 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 3-ST OCT 20SO datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 220MA 4.67 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
2.54MM HDR DRDW /OCAP /VD datasheet.pdf
RES 6.75K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI DIFF 3.3V SIP datasheet.pdf