Panasonic Electronic Components ERA-6AEB131V
ERA-6AEB131V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB131V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB131V.pdf
Availability of ERA-6AEB131V
QUANTITY
ERA-6AEB131V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB131V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB131V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-6A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB131V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB131V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB131V Details Description
Related parts for ERA-6AEB131V
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN SPRING 42POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.3A 285 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 17POS HL LOW P datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Header 11 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf