Panasonic Electronic Components ERA-6AEB2803V
ERA-6AEB2803V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB2803V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB2803V.pdf
Availability of ERA-6AEB2803V
QUANTITY
ERA-6AEB2803V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB2803V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB2803V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-6A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB2803V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB2803V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB2803V Details Description
Related parts for ERA-6AEB2803V
CONN HEADER 36POS STR .100" TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC TEMP SENS/SWITCH 85C 6LLP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.2A 264 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP CER 7500PF 50V 1% BP 1812 datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP 0402 220 OHM datasheet.pdf