Panasonic Electronic Components ERA-6AEB2803V
ERA-6AEB2803V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB2803V
Brief Description
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB2803V.pdf
Availability of ERA-6AEB2803V
QUANTITY
ERA-6AEB2803V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB2803V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB2803V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB2803V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB2803V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB2803V Details Description
Related parts for ERA-6AEB2803V
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 15POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 10POS 2MM datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC SMB datasheet.pdf
RES 100K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ANTENNA RF 5-BAND 2DBI 3" datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.00082UF RADIAL datasheet.pdf