Panasonic Electronic Components ERA-6AEB6042V
ERA-6AEB6042V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB6042V
Brief Description
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB6042V.pdf
Availability of ERA-6AEB6042V
QUANTITY
ERA-6AEB6042V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB6042V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB6042V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB6042V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB6042V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB6042V Details Description
Related parts for ERA-6AEB6042V
CONN CARD EXTEND 80POS .050" SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16-SOIC datasheet.pdf
DSUB 37 M NMB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 1.5A 12MSOP datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf