Panasonic Electronic Components ERA-6AEB622V
ERA-6AEB622V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB622V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB622V.pdf
Availability of ERA-6AEB622V
QUANTITY
ERA-6AEB622V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB622V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB622V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-6A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB622V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB622V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB622V Details Description
Related parts for ERA-6AEB622V
HEADER OPEN SLOTTED .900 52POS datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AUDIO PROCESSOR CAR 28-TSSOP datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV 1CH GEN PURP 8SOP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 689K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf