Panasonic Electronic Components ERA-6AEB78R7V
ERA-6AEB78R7V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB78R7V
Brief Description
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB78R7V.pdf
Availability of ERA-6AEB78R7V
QUANTITY
ERA-6AEB78R7V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB78R7V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB78R7V
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB78R7V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB78R7V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB78R7V Details Description
Related parts for ERA-6AEB78R7V
FIXED IND 100UH 600MA 610 MOHM datasheet.pdf
CARD EDGE 24POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
BATTERY PACK 7.2V 8250MAH NIMH datasheet.pdf
CONN JACK PHONE 3COND SOLDER LUG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IP CORE SERIAL RAPID I/O ORCA 4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 101 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf