Panasonic Electronic Components ERA-6AEB8661V
ERA-6AEB8661V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB8661V
Brief Description
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB8661V.pdf
Availability of ERA-6AEB8661V
QUANTITY
ERA-6AEB8661V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB8661V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB8661V
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB8661V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB8661V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB8661V Details Description
Related parts for ERA-6AEB8661V
CONN HEADER .100 DUAL R/A 66POS datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 128 OHM 1% 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123F datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADP1873 datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 141 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf