Panasonic Electronic Components ERA-6APB102V
ERA-6APB102V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6APB102V
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6APB102V.pdf
Availability of ERA-6APB102V
QUANTITY
ERA-6APB102V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6APB102V
Internal Part NumberEIS-ERA-6APB102V
Hot New Technologies
Standard Package1
SeriesERA-6A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6APB102V
Related LinksERA-6A, ERA-6APB102V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6APB102V Details Description
Related parts for ERA-6APB102V
FAN AXIAL 80X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 3.2MM 4.72" datasheet.pdf
CAP JAM NUT RCPT W/METAL CHAIN datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 2POS datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 50V T2H 0201 datasheet.pdf
63306T111 STOP FINGER datasheet.pdf
IC TDM/PACKET CHIP 484-BGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 625MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 1.2A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf