Hirose Electric Co Ltd FX6A-20P-0.8SV(92)
FX6A-20P-0.8SV(92) picture photo
Mfg. Part Number
FX6A-20P-0.8SV(92)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 20POS .8MM SMD GOLD
Datasheet Download
FX6A-20P-0.8SV(92).pdf
Availability of FX6A-20P-0.8SV(92)
QUANTITY
FX6A-20P-0.8SV(92) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6A-20P-0.8SV(92)
Internal Part NumberEIS-FX6A-20P-0.8SV(92)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX6
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 7mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6A-20P-0.8SV(92)
Related LinksFX6A-20P-, FX6A-20P-0.8SV(92) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6A-20P-0.8SV(92) Details Description
Related parts for FX6A-20P-0.8SV(92)
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.0100"VER 15GD datasheet.pdf
DIODE 3-PHASE BRIDGE 1600V 150A datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 820 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CTV 16C 16#16 SKT RECP datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CAP 470 UF 20% 16 V datasheet.pdf
114 dB, 192 kHz, 4-Channel A/D Converter IC datasheet.pdf