Panasonic Electronic Components ERA-6APB392V
ERA-6APB392V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6APB392V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6APB392V.pdf
Availability of ERA-6APB392V
QUANTITY
ERA-6APB392V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6APB392V
Internal Part NumberEIS-ERA-6APB392V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-6A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6APB392V
Related LinksERA-6A, ERA-6APB392V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6APB392V Details Description
Related parts for ERA-6APB392V
RES ARRAY 4 RES 15K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL OD OUT SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADR 16POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO263-5 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
MINIFIT HCS DR V/PEGS V-0 10CKT datasheet.pdf
Connector Header 68 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 100UF 6.3V Y5V 1210 datasheet.pdf