Panasonic Electronic Components ERA-6ARB362V
ERA-6ARB362V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6ARB362V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6ARB362V.pdf
Availability of ERA-6ARB362V
QUANTITY
ERA-6ARB362V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6ARB362V
Internal Part NumberEIS-ERA-6ARB362V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-6A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6ARB362V
Related LinksERA-6A, ERA-6ARB362V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6ARB362V Details Description
Related parts for ERA-6ARB362V
OSC XO 8.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SC70-5 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 75W datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf