Panasonic Electronic Components ERA-6ARW202V
ERA-6ARW202V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6ARW202V
Brief Description
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6ARW202V.pdf
Availability of ERA-6ARW202V
QUANTITY
ERA-6ARW202V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6ARW202V
Internal Part NumberEIS-ERA-6ARW202V
Hot New Technologies
Standard Package1
SeriesERA-6A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6ARW202V
Related LinksERA-6A, ERA-6ARW202V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6ARW202V Details Description
Related parts for ERA-6ARW202V
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.9X6MM 10.55" datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT SQ FLANGE 4POS W/PIN datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 64CSBGA datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.3KOHM 0.01% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.00051UF 5% 2000VDC AX datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf