Panasonic Electronic Components ERA-6YEB512V
ERA-6YEB512V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6YEB512V
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6YEB512V.pdf
Availability of ERA-6YEB512V
QUANTITY
ERA-6YEB512V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6YEB512V
Internal Part NumberEIS-ERA-6YEB512V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6YEB512V
Related LinksERA-6Y, ERA-6YEB512V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6YEB512V Details Description
Related parts for ERA-6YEB512V
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO N JACK datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf