Panasonic Electronic Components ERA-8AEB114V
ERA-8AEB114V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8AEB114V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8AEB114V.pdf
Availability of ERA-8AEB114V
QUANTITY
ERA-8AEB114V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8AEB114V
Internal Part NumberEIS-ERA-8AEB114V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-8A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8AEB114V
Related LinksERA-8A, ERA-8AEB114V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8AEB114V Details Description
Related parts for ERA-8AEB114V
RES SMD 191 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LIGHT PIPE CLEAR 4 POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BUNDLE ATMEGA2560V/AT86RF230-ZU datasheet.pdf
CONTACT BLOCK UNIV MOM 2NO datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG ALGAAS CA 0.43" datasheet.pdf
ORCA ADAPTOR LT PIPE GRN 3.4V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
ECBL-05MCOMMUNICATION CABLE 5M datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf