Panasonic Electronic Components ERA-8AEB2672V
ERA-8AEB2672V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8AEB2672V
Brief Description
RES SMD 26.7K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8AEB2672V.pdf
Availability of ERA-8AEB2672V
QUANTITY
ERA-8AEB2672V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8AEB2672V
Internal Part NumberEIS-ERA-8AEB2672V
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8AEB2672V
Related LinksERA-8A, ERA-8AEB2672V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8AEB2672V Details Description
Related parts for ERA-8AEB2672V
IC 12-BIT 40KHZ SMPL A/D 28-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.2V 5A HZ 12-SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" WW datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 10 NAT 25X4' datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf