Panasonic Electronic Components ERA-8AEB2803V
ERA-8AEB2803V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8AEB2803V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8AEB2803V.pdf
Availability of ERA-8AEB2803V
QUANTITY
ERA-8AEB2803V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8AEB2803V
Internal Part NumberEIS-ERA-8AEB2803V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-8A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)280k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8AEB2803V
Related LinksERA-8A, ERA-8AEB2803V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8AEB2803V Details Description
Related parts for ERA-8AEB2803V
CONN SOCKET 16PIN GOLD W/KEY/STR datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 17POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
INDICATOR NEON BLUE PANEL MNT datasheet.pdf
RES 120K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HOOK-UP 20AWG WHT/GRY 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf