Panasonic Electronic Components ERA-8AEB3403V
ERA-8AEB3403V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8AEB3403V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 340K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8AEB3403V.pdf
Availability of ERA-8AEB3403V
QUANTITY
ERA-8AEB3403V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8AEB3403V
Internal Part NumberEIS-ERA-8AEB3403V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-8A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8AEB3403V
Related LinksERA-8A, ERA-8AEB3403V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8AEB3403V Details Description
Related parts for ERA-8AEB3403V
RES SMD 10 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
MTRJ MODULE KIT 6PCK XG 50/125UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.6A SOT-23 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V Y5V 0603 datasheet.pdf