Panasonic Electronic Components ERA-8AEB3742V
ERA-8AEB3742V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8AEB3742V
Brief Description
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8AEB3742V.pdf
Availability of ERA-8AEB3742V
QUANTITY
ERA-8AEB3742V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8AEB3742V
Internal Part NumberEIS-ERA-8AEB3742V
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8AEB3742V
Related LinksERA-8A, ERA-8AEB3742V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8AEB3742V Details Description
Related parts for ERA-8AEB3742V
RES SMD 237K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 50V datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 63 I/O 81UCBGA datasheet.pdf
LED T1 DUAL AMBER 603NM RA PCB datasheet.pdf
HD EJECT SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 34POS SMD datasheet.pdf