Panasonic Electronic Components ERA-8AEB4220V
ERA-8AEB4220V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8AEB4220V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8AEB4220V.pdf
Availability of ERA-8AEB4220V
QUANTITY
ERA-8AEB4220V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8AEB4220V
Internal Part NumberEIS-ERA-8AEB4220V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-8A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)422
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8AEB4220V
Related LinksERA-8A, ERA-8AEB4220V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8AEB4220V Details Description
Related parts for ERA-8AEB4220V
DIODE SCHOTTKY 225MW 7V SOT23 datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 3.48M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 380MA 140 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
LED ARRAY RS 5300LM WHITE datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf