Panasonic Electronic Components ERA-8APB1211V
ERA-8APB1211V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8APB1211V
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8APB1211V.pdf
Availability of ERA-8APB1211V
QUANTITY
ERA-8APB1211V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8APB1211V
Internal Part NumberEIS-ERA-8APB1211V
Hot New Technologies
Standard Package5,000
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8APB1211V
Related LinksERA-8A, ERA-8APB1211V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8APB1211V Details Description
Related parts for ERA-8APB1211V
IC MPU Z180 10MHZ 80QFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY GP LN 20V SOT-323 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 3POS SGL 4.2MM datasheet.pdf
IND PB ILLUM RND BLACK WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 2MHZ 8MLP datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf