Panasonic Electronic Components ERA-8APB1911V
ERA-8APB1911V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8APB1911V
Brief Description
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8APB1911V.pdf
Availability of ERA-8APB1911V
QUANTITY
ERA-8APB1911V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8APB1911V
Internal Part NumberEIS-ERA-8APB1911V
Hot New Technologies
Standard Package5,000
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8APB1911V
Related LinksERA-8A, ERA-8APB1911V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8APB1911V Details Description
Related parts for ERA-8APB1911V
CONN HEADER 28POS 2MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 100TQFP datasheet.pdf
RES 47 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf